Sledujte ma na :

ECB a FED ponechali sadzby opäť bez zmeny

The Euro-Skulptur in Frankfurt downtown, Germany

ECB ponechala sadzby opäť bez zmeny

Podľa očakávania Rada guvernérov ECB ponechala základné sadzby na pôvodných úrovniach. ECB si tak po predchádzajúcich 10-tich kolách zvyšovania dala v hýbaní so sadzbami aj v aktuálnom 12. kole prestávku, teda rovnako ako v tom minulom. Je vysoko pravdepodobné, že sadzby už dosiahli svoj vrchol, ale aspoň teoretická možnosť zvyšovania ešte v komunikácií centrálnej banky nejaký čas pravdepodobne ostane. Kľúčová sadzba tak naďalej dosahuje úroveň 4,50 %. Prenos efektov doterajšieho zvyšovania menovej politiky do reálnej ekonomiky je naďalej výrazný. Rada guvernérov je stále pripravená všetky svoje nástroje v medziach jej mandátu použiť tak, aby bol zabezpečený návrat inflácie na cieľovú úroveň 2 % v strednodobom horizonte.

Prezidentka Lagardeová opäť uviedla, že kľúčové úrokové sadzby ECB už dosiahli úroveň, ktorá pri dostatočne dlhom zachovaní podstatným spôsobom prispeje k včasnému návratu inflácie na cieľovú úroveň. Na druhej strane si Rada guvernérov ponechala dvere aj naďalej čiastočne otvorené. Podľa očakávania, sa bude aj naďalej riadiť prichádzajúcimi dátami a hodnotením budúcich inflačných výhľadov. Znamená to, že ak ECB v budúcnosti svoje odhady upraví, môže byť prípadne ďalšie zvyšovanie sadzieb opäť témou, ide však o menej pravdepodobný scenár. V tejto chvíli očakávame, že centrálna banka bude držať svoje sadzby na tejto úrovni dlhší čas. Diskusia a očakávania finančných trhov ohľadne ďalších krokov ECB sa tak postupne preklápí od zvyšovania sadzieb ku ich znižovaniu. Očakávame, že ECB začne znižovať svoje základné sadzby koncom 2Q 2024. Očakávania trhov sú optimistickejšie, ale z nášho pohľadu bude ECB voliť opatrnejší postup. V našom základom scenári pracujeme s celkovým znížením sadzieb o 0,75 % až 1,00 % v roku 2024.

Objem portfólia nakúpených cenných papierov v štandardnom programe APP (Asset purchase program) sa postupne a predvídateľne znižuje, keďže ECB reinvestície v rámci programu APP ukončila v plnej miere ku koncu júna 2023. Istinu zo splatených cenných papierov nakúpených v rámci núdzového pandemického programu nákupu aktív (pandemic emergency purchase programme – PEPP) mieni ECB reinvestovať počas prvého polroka 2024 Rada guvernérov plánuje pokračovať v reinvestovaní istiny zo splatených cenných papierov nakúpených v rámci programu PEPP v plnej výške. Počas druhej polovice roka očakáva redukciu portfólia PEPP priemerným tempom 7,5 mld. eur za mesiac. Na konci roka 2024 Rada guvernérov mieni reinvestície v rámci programu PEPP ukončiť.

Podľa ECB by s ústupom energetickej krízy vlády mali naďalej urýchlene a koordinovane ukončiť príslušné podporné opatrenia, aby sa predišlo zvyšovaniu strednodobých inflačných tlakov. Rozpočtová politika by sa mala zameriavať na zvyšovanie produktivity ekonomiky a postupné znižovanie vysokej zadlženosti verejnej správy. V novej makroekonomickej projekcií vidíme, že podľa ekonómov ECB by sa hospodársky rast mal zrýchliť z priemerných 0,6 % v roku 2023 na 0,8 % v roku 2024 a na 1,5 % v rokoch 2025 i 2026. Celková inflácia by mala podľa projekcií dosiahnuť v priemere 5,4 % v roku 2023, 2,7 % v roku 2024, 2,1 % v roku 2025 a 1,9 % v roku 2026. V porovnaní so septembrovými projekciami ide o úpravu nadol na rok 2023 a predovšetkým na rok 2024. Jadrová inflácia by mala dosiahnuť v priemere 5,0 % v roku 2023, 2,7 % v roku 2024, 2,3 % v roku 2025 a 2,1 % v roku 2026. Trh práce naďalej podporuje ekonomiku. Miera nezamestnanosti bola v októbri na úrovni 6,5 percenta a zamestnanosť v treťom štvrťroku vzrástla o 0,2 percenta.

FED so sadzbami pred koncom roka tiež nehýbal

Americká centrálna banka (Fed) v súlade s trhovými očakávaniami už tretíkrát po sebe nezvýšila svoje sadzby. Zároveň opäť zvýšila odhad rastu americkej ekonomiky v tomto roku. Rozpätie sadzieb sa tak naďalej nachádza v intervale od 5,25 % do 5,50 %. Americká centrálna banka od začiatku minulého roka zvýšila sadzby už o viac ako 5 percentuálnych bodov a sú najvyššie od roku 2001. Cieľom Fed-u je dosiahnutie dostatočne reštriktívneho stavu, ktorý v určitom časovom horizonte vráti infláciu späť na 2 %. V americkej ekonomike už vidno, že tempo rastu cien sa spomalilo aj keď naďalej ostáva zvýšené.

Prezident Powell na tlačovej konferencii potvrdil, že kľúčové úrokové sadzby sú na svojom maxime alebo blízko neho. Zároveň však FOMC ešte nechcel zmiesť zvýšenie sadzieb zo stola a v oficiálnom komuniké tak možnosť zvýšenia ostala zachovaná. Fed bude čakať na ďalšie údaje, ktoré potvrdia nedávny pozitívny vývoj na trhu práce a infláciu. Otázka, aké vysoké musia nakoniec byť kľúčové úrokové sadzby, je stále najvyššou prioritou, ale zároveň prezident Powell ponúkol vyhliadku na diskusiu o tom, ako dlho úrokové sadzby zostanú na tejto úrovni. Bol to malý, ale rozpoznateľný krok v smere znižovania sadzieb a ukázal začínajúci posun v rámci FOMC. V konečnom dôsledku rozhodnú údaje, no prvé zníženie sadzieb v druhom štvrťroku 2024 je podľa komentára kolegov z ERSTE určite pravdepodobnejšie. Prieskum medzi členmi menového výboru (FOMC) ukazuje, že by Fed mohol v budúcom roku znížiť sadzbu tri krát a v budúcom roku by mali prísť ďalšie štyri zníženia.

Nové makroekonomické odhady Fed-u ukazujú, že v tomto roku uvidíme, v porovnaní so septembrovou prognózou, výraznejší medziročný rast ekonomiky, ktorý by mal byť na úrovni 2,6 % (r/r). Následne sa v budúcom roku rast americkej ekonomiky mierne ochladí na 1,4 % (r/r), ide o korekciu posledného odhadu o 0,1 %. Trh práce ostane odolný a ekonómovia centrálnej banky odhad pre mieru nezamestnanosti vo všetky sledovaných obdobiach nezmenili. Trh práce zostáva napätý, ale podmienky ponuky a dopytu po práci sa naďalej dostávajú do lepšej rovnováhy. Za posledné tri mesiace bol nárast pracovných miest v priemere 204 tisíc pracovných miest za mesiac, čo je silné tempo, ktoré je však nižšie ako na začiatku roka. Miera nezamestnanosti zostáva naďalej nízka na úrovni 3,7 percenta.

Miera inflácie mestských obyvateľov (PCE) v novembri medziročne dosiahla úroveň 2,6 %, pričom CPI bola na úrovni 3,1 % r/r a 0,1 % m/m. Jadrová inflácia PCE (bez potravín a energií) bola v novembri na úrovni 3,1 % (r/r). Naďalej sa zdá, že dlhodobé inflačné očakávania sú dobré ukotvené, čo v širokom rozsahu odrážajú prieskumy domácnosti, podnikov, prognostikov a aj opatrenia finančného trhu. Nová prognóza počíta s nižšou priemernou úrovňou inflácie a aj jadrovej inflácie v najbližších rokoch, pričom zohľadňuje prichádzajúce dáta a podporuje očakávania skoršieho znižovania sadzieb. Na druhej strane možno predpokladať, že trhy sú vo svojich očakávaniach z posledného obdobia až príliš optimistické a členovia FOMC budú postupovať opatrnejšie. Scenár mäkkého pristátia naďalej ostáva na stole. Americké akciové trhy včera zareagovali podľa očakávania, pričom sa index Dow Jones Industrial Average dostal na svoje nové maximum. Polepšili si aj ostatné dva hlavné indexy S&P 500 aj Nasdaq Composite.

The Euro-Skulptur in Frankfurt downtown, Germany

Zdieľať :

×

 

Dobrý deň, ako Vám viem pomôcť?

×